Rynek nieruchomości na Śląsku

Śląsk to atrakcyjny region dla osób poszukujących mieszkania głównie ze względu na konkurencyjne ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Sprzedaż nieruchomości na terenie Śląska, głównie na obszarze województwa śląskiego, to specjalizacja Biura Nieruchomości ESUS w Katowicach. Jak obecnie wygląda kwestia mieszkań na Śląsku? Poniższy artykuł ma na celu zaznajomić Państwa ze specyfiką śląskiego rynku.

Śląskie – tu warto zamieszkać

Jak wynika z raportów z rynku nieruchomości średnie ceny ofertowe mieszkań w Katowicach są zdecydowanie niższe niż w innych miastach wojewódzkich, zwłaszcza w Warszawie, gdzie ceny niezmiennie znajdują się na najwyższym poziomie. Pod koniec roku 2016 średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym nieruchomości w Katowicach to 5133 zł/m2 dla mieszkania o metrażu od 38 do 60 m2 (stan na Listopad 2016). Nieco taniej zapłacimy za metr kwadratowy lokum mniejszego niż 38 m2, podczas gdy większe metrażowo mieszkania oznaczają większy wydatek. Taniej jest już tylko w Szczecinie i w Łodzi.
W przeciwieństwie jednak do Szczecina, Łodzi i większości innych miast wojewódzkich – zakupienie nieruchomości na terenie konurbacji górnośląskiej wiąże się też z innymi zaletami. Region województwa śląskiego może pochwalić się silną gospodarką. Razem z województwem mazowieckim stanowi największy udział w produkcie krajowym brutto – aż 34,6%. Przeciętne wynagrodzenie na Śląskiem wynosi ok. 3083 zł i ustępuje tylko płacom w Mazowieckiem i Pomorskiem. Jak na swój potencjał gospodarczy, w województwie śląskim ceny mieszkań są naprawdę korzystne. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Nieruchomości Śląsk – specyfika rynku

Niezwykle silną konkurencją dla deweloperów mieszkań na Górnym Śląsku są mieszkania na rynku wtórnym. W porównaniu z niewielką liczbą nowopowstałych mieszkań, ilość lokali „z drugiej ręki” jest znacząca. Dla wielu miast rynek wtórny jest kilkunasto- a nawet kilkudziesięciokrotnie większy. Wysoka jakość oferty biur nieruchomości wiąże się z większym wydatkiem na mieszkanie. Wpływa na to również stosunkowo niewielka podaż nowych lokali. Często jednak lepiej wydać nieco więcej, a mieć pewność jakości realizowanego zakupu.
Jeśli chodzi o poszczególne miasta Śląska, to największa oferta mieszkań na sprzedaż znajduje się oczywiście w Katowicach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mieszkania będą tu droższe niż w okolicznych miastach – Gliwicach, Tychach, Mikołowie, Sosnowcu czy w Mysłowicach. Najtańsze mieszkania można nabyć na terenie Rudy Śląskiej.

Lokale mieszkalne od katowickiego dewelopera

Jeśli poszukujesz lokalu mieszkalnego na terenie województwa śląskiego możesz oczekiwać niższych cen niż w innych regionach kraju. Znając specyfikę regionu i swoje potrzeby zdecyduj się na odpowiednie miejsce zamieszkania. Biuro Nieruchomości ESUS ma w swojej ofercie atrakcyjne mieszkania w stanie deweloperskim lub „pod klucz”. Zapoznaj się z naszymi mieszkaniami, a być może znajdziesz tu swoje wymarzone cztery ściany.