Poradnik – jak skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych?

Dobra wiadomość dla ludzi młodych! Od roku 2017 zostaje wznowiona możliwość składania wniosków na zakup lokalu mieszkalnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Zła jest taka, że ilość funduszy w Programie jest ograniczona, natomiast liczba chętnych do skorzystania z jego dobrodziejstw stale rośnie. Prognozy przewidują, że środki programu wyczerpią się już w kwietniu 2017 r. Wszystkie nieruchomości firmy ESUS kwalifikują się do uzyskania pomocy w ramach tego programu, dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik zatytułowany: „Jak skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych?”

Krok 1 – jakie wymagania muszę spełnić, aby zdobyć dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych?

  Potencjalny beneficjent rządowego programu musi spełnić dwa warunki:

 • Mieszkanie, którego dotyczy wniosek, musi być Twoim pierwszym własnym lokalem;
 • Nie możesz mieć więcej niż 35 lat, chyba że Twój współmałżonek spełnia ten warunek. Ważne: w przypadku osoby lub rodziny z trójką dzieci ten podpunkt nie obowiązuje!

Krok 2 – jakich nieruchomości dotyczy dofinansowanie?

Ustawa określa, że do programu kwalifikują się mieszkania z rynku pierwotnego, tj. od dewelopera. Powierzchnia mieszkania nie może być większa niż 75 m2, natomiast domu jednorodzinnego nie większa niż 100 m2. Wyjątkiem są wnioskujący wychowujący minimum trójkę dzieci, dla których jest to odpowiednio 85 m2 oraz 110 m2. Należy podkreślić, że taki lokal nie może być przeznaczony na najem, lecz oddany do użytku własnego. Firma ESUS wciąż posiada dostępne nieruchomości spełniające owe warunki.

Krok 3 – ile wynosi dopłata?

To zależy od kilku czynników:

Od ilości dzieci:

 • 10% dla singli i małżeństw bezdzietnych,
 • 15% dla posiadających jedno dziecko,20% dla posiadających dwoje dzieci,
 • 30% dla wychowujących co najmniej troje dzieci.

Dopłatę można wyliczyć samemu z poniższego wzoru:

Powierzchnia mieszkania w  m2 *wskaźnik przeliczeniowy*lb

Przykład (dla 50 m2 mieszkania w Katowicach dla osób z min. trójką dzieci): 50 * 4.425 * 30% = 66.375 zł

Krok 4 – Jaki kredyt wybrać?

Przede wszystkim kredyt musi zostać zaciągnięty na min. 15 lat, a jego wartość powinna odpowiadać co najmniej połowie wartości kupowanej nieruchomości. W przypadku osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, mogą one skorzystać z pomocy członków najbliższej rodziny, którzy również mogą przystąpić do kredytu. Listę banków do wyboru znajdziesz tu: https://www.bgk.pl/bip/wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30/.

Krok 5 – Niezbędne dokumenty – mieszkanie od dewelopera

Przed złożeniem wniosku w banku przygotuj następujące dokumenty (oryginały lub notarialnie potwierdzone kopie):

 • Wniosek o udzielenie kredytu;
 • Dokumenty tożsamości;
 • Dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodów;
 • Gdy posiadamy dzieci: akty urodzenia oraz dokumenty potwierdzające nadanie numeru PESEL;
 • Dokument nabycia praw do nieruchomości;
 • Aktualna (max. 6 m-cy) wycena wartości lokalu rzeczoznawcy oraz aktualny (max. 3 m-ce) odpis z księgi wieczystej nieruchomości;
 • Dwa pisemne oświadczenia: że lokal mieszkalny będzie służył wyłącznie do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych oraz że jest to pierwsze nabywane przez nas mieszkanie;
 • Dla małżeństw z rozdzielnością majątkową – akt notarialny lub prawomocne orzeczenie sądowe.
Krok 6 – Złożenie wniosku

Wniosek składamy w jednym z dostępnych banków… lub też w kilku jednocześnie. Jest to dozwolona praktyka, która zwiększy nasze szanse na przyjęcie wniosku. Jest jednak jedna reguła: każdy z wniosków musi dotyczyć tej samej nieruchomości i posiadać identyczne dane. Po przyjęciu wniosku bank powinien go zarejestrować w systemie BGK Zlecenia. Warto zażądać stosownego potwierdzenia.