Mieszkania z rynku pierwotnego czy może wtórnego?

Szukając własnych czterech ścian prędzej czy później staniemy przed dylematem: zdecydować się mieszkania z rynku pierwotnego czy też raczej wtórnego? Zdania są podzielone, gdyż obydwie opcje mają swoje zalety i wady. Czym tak naprawdę różnią się te rynki?

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Na początku wyjaśnię, czym tak właściwie są obydwa rynki. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, nieruchomość sprzedaje nam deweloper, tj. inwestor, który je wybudował. Stajemy się więc pierwszymi lokatorami lokalu, w przeciwieństwie do rynku wtórnego, gdzie partnerem transakcji są poprzedni właściciele mieszkania (niekoniecznie pierwsi).

Zalety mieszkań od dewelopera

Według Badania dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania przeprowadzonego przez TNS Polska dla większości osób najważniejsze jest to, że budynek jest nowy i w dobrym stanie, a jako taki nie wymaga remontów. Jako pierwsi właściciele nie musimy się przejmować usterkami spowodowanymi przez poprzednich lokatorów. W przypadku zakupu mieszkania u dewelopera nowe będzie nie tylko samo lokum, ale również cały budynek czy też osiedle. Wiąże się to z licznymi zaletami, jak np. nowoczesnymi windami, strzeżonym terenem, osiedlowym parkingiem, garażami, placami zabaw czy też monitoringiem.

zalety mieszkan od dewelopera
Źródło: Badanie dotyczące preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania, TNS Polska, kwiecień 2015

W przypadku lokali z rynku pierwotnego samemu można też zdecydować o tym, jak nasze miejsce zamieszkania będzie wyglądać. Nierzadko zdarza się, że kupujemy lokal, który dopiero powstaje. Dzięki temu istnieje możliwość, że deweloper zgodzi się zagospodarować przestrzennie lokum według naszych własnych upodobań. Dodatkowo w przypadku mieszkań w stanie deweloperskim mamy swobodę w aranżacji wnętrz zgodnie ze swoją wizją.

Rządowy program Mieszkanie dla młodych jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność rynku pierwotnego, na którym ludzie młodzi mogą skorzystać z finansowego wsparcia państwa przy zakupie własnego lokalu. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać, że aby skorzystać z tej opcji trzeba spełnić różne warunki. Jednak jeśli się do tego programu kwalifikujemy, to pamiętajmy, że tylko w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego możemy liczyć na dofinansowanie państwa. Kolejną zaletą jest możliwość negocjowania ceny podczas transakcji z deweloperem. Biura nieruchomości to przedsiębiorstwa, więc aby wyróżnić się na tle konkurencji i sprzedać nieruchomości bardzo często oferują różne promocje czy rabaty. Może to być własne miejsce parkingowe, darmowy akt notarialny czy też komórka lokatorska.

Chociaż za wysoką jakością mieszkań na rynku pierwotnym idą wyższe ceny, na dłuższą metę może się to nam jednak opłacić. Możemy liczyć się z mniejszymi kosztami eksploatacji budynku, głównie dzięki brakowi konieczności wymiany instalacji czy remontu. Transakcja w biurze nieruchomości oznacza, iż nasze lokum będzie objęte okresem rękojmi oraz rocznej gwarancji. Oznacza to, iż w początkowym okresie użytkowania mieszkania mamy gwarancję naprawy ewentualnych usterek.

Podsumowanie

Zdecydowanie się na skorzystanie z usług dewelopera na rynku nieruchomości daje nam liczne przewagi. Najważniejsza jest rzecz jasna nowość budynku oraz elastyczność jeśli chodzi o dopasowanie wnętrza lokum do naszych oczekiwań. Nieco większe koszty nowego mieszkania są rekompensowane przez jego wyższą jakość oraz brak konieczności dokonywania kosztownych remontów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – przekonaj się sam, czemu mieszkania z rynku pierwotnego są korzystniejszą opcją.