Jak przygotować się do kupna mieszkania

Jeśli poszukujesz mieszkania na sprzedaż a Katowice i okolice są Twoim obszarem poszukiwań to najprościej skontaktować się z Biurem Nieruchomości ESUS. Jednak wybór dewelopera to nie jedyna decyzja, którą musimy podjąć poszukując własnych czterech kątów. Kupno mieszkania jest bardzo ważnym momentem w życiu – a do tego kosztownym i stresogennym. Warto więc się do tego solidnie przygotować.

Po pierwsze: określ swoje możliwości finansowe

O ile nie otrzymaliśmy spadku po bogatym krewnym, zakup mieszkania będzie najprawdopodobniej przekraczał nasze możliwości finansowe. W takim wypadku swoje własne oszczędności należy powiększyć o pieniądze z kredytu bankowego. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami i realnie oceń swoje możliwości spłaty zobowiązań. Dla własnego bezpieczeństwa unikaj zaciągania najwyższej kwoty kredytu – zawsze rozsądnie jest dysponować pewnym zabezpieczeniem. Zsumowanie obydwu źródeł gotówki pozwoli Ci wstępnie oszacować swój budżet.

Po drugie: Ustal swoje oczekiwania względem mieszkania

Zdecyduj się, jakiej nieruchomości tak naprawdę potrzebujesz. Najważniejszym czynnikiem powinna być wielkość mieszkania. Ograniczać nas tu będzie liczba osób, które miałyby zamieszkać w lokum. Z jednej strony bezsensownie jest tłoczyć się na zbyt małej powierzchni, z drugiej jednak strony zbyt duże mieszkanie oznacza niepotrzebny wzrost wydatków… ale też czasu i kosztów poświęconych zagospodarowaniu i utrzymaniu większej powierzchni.

Dla niektórych jeszcze ważniejsza jest odpowiednia lokalizacja. To, czy nasza nieruchomość znajduje się w centrum miasta czy może na jego obrzeżach, może mieć znaczący wpływ na cenę mieszkania. Oczywiście wiąże się to też z takimi kwestiami jak: infrastruktura komunikacyjna dzielnicy (komunikacja publiczna oraz możliwość podróżowania samochodem), atrakcyjność okolicy (bliskość parków i terenów zielonych), ilością sklepów i innych udogodnień oraz bezpieczeństwem. Z jednej strony wykończyć nas mogą horrendalne koszty życia, z drugiej – miejscowy element.

Po trzecie: wybierz mieszkanie

Na początku zdecyduj, czy wolisz nieruchomość w stanie deweloperskim czy może raczej „pod klucz”. Pierwsza opcja oznacza możliwość urządzenia lokum zgodnie z własną wizją i potencjalnie po niższej cenie, natomiast druga opcja choć może okazać się droższa, to jednak oszczędza nam czasu i nerwów na samodzielnym wykańczaniu mieszkania (lub poszukiwania odpowiednich fachowców). Na tym etapie bierz pod uwagę rozmieszczenie pomieszczeń, ich ilość i wymiary, ale też nasłonecznienie lokum czy przywilej posiadania balkonu i piwnicy.

W przypadku zdecydowania się na mieszkanie od dewelopera dokładnie go sprawdź. Możesz zażądać od niego prospektu informacyjnego inwestycji, w której dowiesz się m.in. jakie realizacje zrealizował deweloper, ale też czy nie jest przeciw niemu prowadzone postępowanie egzekucyjne lub czy lokum nie jest w żaden sposób obciążone. Nie zaszkodzi również przeszukać Internet w poszukiwaniu opinii na temat biura nieruchomości.

I na koniec: kupno mieszkania

Gdy już upewniłeś się, że to jest miejsce, którego szukasz a deweloper jest godny zaufania możesz przystąpić do negocjowania warunków. Kilka procent zniżki może oznaczać nawet kilkanaście tysięcy złotych upustu. Po osiągnięciu porozumienia dojdzie do podpisania umowy i odebrania mieszkania.

Jeśli interesują Cię mieszkania na sprzedaż musisz pamiętać o tym, aby wybierać bez pośpiechu i przy zachowaniu rozsądku. Sprawdź dokładnie kupowaną nieruchomość. Sprzedaż mieszkań to nasza praca, Katowice i okolice natomiast to nasz obszar działania. Jeśli interesuje Cię, jak znaleźć dla siebie mieszkanie na śląsku – sprawdź naszą ofertę i sam oceń.